Iako je LG na tržište stigao godinu dana nakon HTC-a M9, ipak smo se odlučili napraviti ovu pomalo neobičnu usporedbu.
HTC One M9 je predstavljen kao nasljednik uspješnog M8. Prepoznatljiv, pomalo retro izgled , uključuje LCD veličine 5”, rezolucije 1080×1920 piksela, odnosno 441 piksel po kvadratnom inču. Kvaliteta slike zaslona je i više nego solidna, a vidljivost pod kutevima je za svaku pohvalu.
Operativni sustav je Android 5.0.2 Lollipop. M9 radi na Snapdragon 810 procesoru, kojega pokreću 4 jezgre Cortex A57 takta 2 GHz i 4 Cortex A53 jezgre takta 1.5GHz. Jače i slabije jezgre se izmjenjuju ovisno o korištenju, što pridonosi uštedi baterije. Također je tu prisutan i Adreno 430 grafički čip. Nedostatak navedenih performansi može se primjetiti u zagrijavanju. Kod zahtjevnijeg korištenja, kao što su visokorezolucijske igre, može doći do zagrijavanja, procesor spušta takt, što se osjeti u performansama.
Radne memorije ima 3GB, što je uz Snapdragon 810 sasvim dovoljno za multitasking. Unutarnja memorija je solidnih 32 GB koja se uvijek može proširiti sa SD karticom do 128GB.
Velika prednost M9, kao i prethondika, je kvaliteta zvuka. Uz simulaciju 5.1, kvalitu basa, moguće je uživati u svim žarnovima glazbe, a gledanje filmova na mobitelu postaje užitak.
U segmentu kamere, više pažnje se pridodalo prednjoj kameri, kojoj se uz 4MP i f/2 otvor dodala Ultra Pixel tehnologija. Stražnja kamera, sa 20MP, te otvorom f/2.2 je zadovoljavajuća, no ipak ispod razine konkurenata.
Od ostalih detalja, moglo bi se navesti 4G brzina surfanja, baterija od 2840mAh, mogućnost brzog punjenja, a dobro dođe i inrfacrveni port što će M9 pretvoriti u univerzalni daljinski.
LG G5 Lite je predstavljen kao cjenovno pritupačnija inačica LG G5, no barem na našem tržištu, cijena je vrlo slična kao i za G5. Zadržan je 5.3” LCD sa 1440 x 2560 piksela (554 piksela po kvadratnom inču) kao i kod G5. Zamjerka je loša vidljivost u vanjskim uvjetima dok je pokazivač obavijesti na zaključanom ekranu gotovo nevidljiv. U performansama LG G5 Lite pokreće Snapdragon 652 sa svojih 8 jezgri, 4 jezgre takta 1.8 GHz Cortex-A72 i 4 jezgre takta 1.2 GHz Cortex-A53. Grafički čip je Adreno 510, dok je operativni sustav Android 6.0.1 Marshmallow.
Memorija je jendaka kao i kod HTC M9, uključuje 3GB radne menorije, 32GB interne memorije, te utorom za sd Karticu do 256GB.
Stražnje kamere su dvije, jedna od 16MP sa otvoro f/1.8 i jedna od 8MP sa širokokutnom lećom i otvorom blende f/2.4. Također postoje razne opcije slikanja, kao i ručni način gdje imate potpunu kontrolu fotografiranja. Prednja kamera sa virtualnom bljeskalicom za selfie je također vrlo dobra.
Baterija je veličine 2800mAh, no prednost LG-a je što ima izmjenjivu bateriju.Također ima infracrveni port, mogućnost čitanja vanjske memorije uz pomoč OTG čitača, a može primati i dvije SIM kartice.
ZAKLJUČAK
Iako je M9 godinu dana stariji, uistinu dobro konkurira LG G5 lite. U performansama su slični, adut HTC-a je izvrsni zvučnici, dok LG više užitka pruža pri fotografiranju. Grafički su na sličnoj razini tako da nema problema sa podržavanjem zahtjevnijih igrica. I jedan i drugi mobitel su na razini, tako da ne možete pogriješiti odabirom bilo kojeg od navedenih.